BRAMKER Dariusz Karaś

Zadzwoń : 603 63 66 23, 17 857 25 19

E-mail: mailto: lukasz@bramker.pl

Dobór napędu przesuwnego

wybor napedu

Oceń stan bramy

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie płynności ruchu naszej bramy przesuwnej. Obsługa ręczna nie powinna sprawiać większych problemów. Kontrolujemy, czy nie pojawiają się zwiększone opory lub tarcia, które mogłyby zaburzać poprawną pracę automatyki. Jeżeli są, to należałoby je wyeliminować. Najczęstsze przyczyny zbyt dużych oporów to:

- uszkodzone lub zanieczyszczone wózki jezdne, uszkodzenie łożysk,

- wózki nie pracują w osi, równolegle do profilu jezdnego,

- uszkodzenie profilu jezdnego bramy.

Brama powinna pracować poziomo. Samodzielne opadanie bramy jest zjawiskiem niepożądanym. Spadek wiąże się z koniecznością doboru siłownika o większej sile, jak również może być przyczyną szybszej eksploatacji jego części mechanicznych.

 

Waga i długość bramy  

Masywniejsza konstrukcja bramy, a także jej wypełnienie wpływają na ciężar a tym samym na opór toczenia. Nawet warunki atmosferyczne i pora roku wpłyną na ciężar bramy - zalodzona brama będzie niewątpliwie ciężej i gorzej pracować. Zwróćmy uwagę na to, żeby zachować spory zapas mocy, aby siłownik pracował bez jakichkolwiek przeciążeń. Zakup zbyt słabego napędu może spowodować jego szybszą eksploatację a nawet niemożność otworzenia bramy.

Zauważmy, że miarą siły napędu nie jest ilość Watów silnika, ani dane mówiące do jak ciężkiej bramy producent przeznacza siłownik. Wyznacznikiem możliwości siłownika jest siła ciągu zwykle podawany w Niutonach. To podstawowe kryterium doboru mocnego napędu.

Przed zakupem warto porównać dane techniczne napędu z tej samej kategorii wagowej różnych producentów. Napędy przesuwne Beninca należą do najmocniejszych, przykładowo, cieszący się największą sprzedażą BULL 8M jest najsilniejszy w swoim segmencie – aż 940 N.

Istotną rolę odgrywa również długość bramy. Im dłuższa, tym dłuższy czas pracy siłownika, co z kolei ma duży wpływ na jego żywotność. Dotyczy to głównie bram przemysłowych, do których, z racji gabarytów, ciężaru i intensywności stosuje się urządzenia o dużej mocy.

 

 

BULL624TURBO 350x350

 

 

 Co brać pod uwagę ?

Intensywność użytkowania, długość i ciężar bramy, jakiekolwiek różnice w poziomej pracy bramy - te parametry rozpatrujemy w pierwszej kolejności dobierając odpowiedni napęd do naszej bramy...

Jeżeli chcemy zautomatyzować przydomową bramę, to ilość cykli, jakie brama wykona codziennie nie powinna być znaczna (<30). Przykładowy siłownik to BULL5M, BULL8M. Jeżeli natomiast brama będzie otwierana często to należy nabyć siłownik przeznaczony do pracy intensywnej z silnikiem na 24V np. BULL624ESA lub siłownik BULL8OM - napęd w kąpieli olejowej, montowany zwykle na osiedlach, wspólnotach mieszkaniowych, małych zakładach pracy.

Nowością są siłowniki szybkobieżne np. Nice Hi-Speed i Beninca Turbo. Model BULL624 TURBO przeznaczony jest do otwierania bram przesuwnych o wadze do 600 kg, czas otwarcia wynosi 25 m/min. i jest 2-krotnie szybszy niż standardowe napędy. Nowoczesność i bezpieczeństwo ma w standardzie.

 

 

 

Co zawiera zestaw ?

Przed nabyciem napędu warto przyjrzeć się możliwościom centrali oraz zawartości zestawu automatyki.

Nowoczesne centrale oferują wiele przydatnych funkcji a często także wyświetlacz. Centrala CP.BULL8-OM w siłowniku BULL8 posiada pokaźną ilość praktycznych funkcji jak np. regulacja siły, czasu zwolnień, częściowe odsunięcie bramy ( funkcja furtki ), wejście enkodera. Wszystkie te parametry można dogodnie zmienić na wyświetlaczu LCD.

Nie rezygnujmy z instalacji fotokomórek. Fotokomórki zabezpieczają przed zamknięciem bramy, gdy w świetle przejazdu znajdzie się samochód bądź cokolwiek innego. Większość renomowanych producentów oferuje je w zestawie.

Do kompletnego zestawu automatyki niezbędna jest także listwa zębata. Na rynku obecne są listwy z tworzywa sztucznego lub metalowe. Najczęściej stosowane do niewielkich przydomowych bram są listwy z mocnego poliamidu ze względu na łatwy montaż przy pomocy blachowkrętów. Listwa z tworzywa nie niszczy koła zębatego i jest cichsza w pracy.

Metalowe listwy są stosowane raczej do cięższych i większych bram, gdzie musi być zachowana duża wytrzymałość. Mocowanie listwy metalowej odbywa się za pomocą śrub i tulejek dystansowych, które spawa się na profilu bramy. Są nieco głośniejsze.

 

 

 

 

Instalacja i uruchomienie

Pamiętajmy o tym, że tylko prawidłowo zamontowany napęd gwarantuje poprawną pracę przez wiele lat. Montaż przeprowadzony przez doświadczoną firmę instalatorską z pewnością przebiegnie sprawniej. Instalator będzie odpowiedzialny za regulacje parametrów i ewentualne awarie w okresie gwarancyjnym.

Samodzielny montaż osobie z podstawowymi umiejętnościami w zakresie techniki i elektroniki nie powinien sprawić trudności. Niezbędne są odpowiednie narzędzia i instrukcja montażu.