BRAMKER Dariusz Karaś

Zadzwoń : 603 63 66 23, 17 857 25 19

E-mail: mailto: lukasz@bramker.pl

Okablowanie napędu przesuwnego

Okablowania pod automatykę do bramy przesuwnej można przygotować samodzielnie. Osoba z podstawowymi umiejętnościami z zakresu elektryki z pewnością sobie poradzi. W przystępny sposób opisujemy jak to zrobić..

 

  • Zasilanie napędu – przewód najlepiej ziemny 3x1,5 mm2 prowadzimy od słupka konstrukcyjnego bramy, gdzie będzie montowany napęd - do szafy z bezpiecznikami w domu. Jeżeli odległość bramy od domu jest większa niż 30metrów należałoby położyć przewód 3x2,5 mm2. Sposób ten nie dotyczy napędów przemysłowych trójfazowych.
  • Para fotokomórek – od nadajnika do napędu 2x0,5 mm2, od odbiornika do napędu 4x0,5 mm2. Fotokomórki montujemy na słupkach naprzeciwko siebie na wysokości około 50 cm od podłoża. Najlepiej wypuścić przewody bezpośrednio ze słupów. Najpopularniejszym przewodem jest kabel UTP kat. 5e. Słusznym wyborem będzie kabel UTP ziemny żelowany 4x2x0,5. Zauważmy że w fotokomórkach Beninca Pupilla, kąt regulacji oka wynosi 180°, co sprawia, że można je zamontować na prostopadłej ścianie słupa
  • Lampa sygnalizacyjna z anteną – przewód 2x1 mm2 + przewód koncentryczny do anteny. Oba oczywiście prowadzimy do centrali napędu

Dodatkowo, jeżeli planujemy włącznik ścienny to wystarczy przewód 2x1 mm2.

Wszystkie przewody prowadzone w ziemi powinny być umieszczone w rurze arot, zabezpieczającej przed mechanicznym uszkodzeniem .

1 - Napęd Beninca Bull z centralą
2 - Listwa zębata
3 - Wyłączniku krańcowe
4 - Fotokomórki
5 - Ograniczniki mechaniczne
6 - Włączniku kluczykowy
7 - Lampa LED
8 - Antena