Okablowanie automatyki skrzydłowej
Przygotowanie okablowania pod automatykę do bramy skrzydłowej nie jest trudne, osoba z podstawowymi umiejętnościami z zakresu elektryki z pewnością sobie poradzi. O czym należy pomyśleć, żeby nasz mechanizm i współpracujące akcesoria pracowały poprawnie?
Jakie przewody ?
- Zasilanie napędu – przewód najlepiej ziemny 3x1,5 mm2 prowadzimy od miejsca gdzie będzie centrala napędu do szafy elektrycznej. Jeżeli odległość bramy od domu jest większa niż 30metrów należałoby położyć przewód 3x2,5 mm2. Sposób ten nie dotyczy napędów przemysłowych trójfazowych.
- Siłowniki – w zależności od rodzaju silników. Jeśli silniki są 230VAC to od centrali napędu do każdego z siłowników prowadzimy przewód 4x1,5 mm2. Siłowniki 24V zwykle wystarczą 2x1,5.
- Para fotokomórek – od nadajnika do napędu 2x0,5 mm2, od odbiornika do napędu 4x0,5 mm2. Fotokomórki montujemy na słupkach naprzeciwko siebie na wysokości około 50 cm od podłoża. Najlepiej wypuścić przewody bezpośrednio ze słupów. Najpopularniejszym przewodem jest kabel UTP kat. 5e. Słusznym wyborem będzie kabel UTP ziemny żelowany 4x2x0,5. Zauważmy że w fotokomórkach Beninca Pupilla, kąt regulacji oka wynosi 180°, co sprawia, że można je zamontować na prostopadłej ścianie słupa
- Lampa sygnalizacyjna z anteną – przewód 2x1 mm2 + przewód koncentryczny do anteny. Oba oczywiście prowadzimy do centrali napędu
- Dodatkowo, jeżeli planujemy włącznik ścienny to wystarczy przewód 2x1 mm2.
Poniższy schemat przedstawia okablowania dla siłowników 230VAC
Dodatkowo schemat przedstawia okablowanie do wideodomofonu/ domofonu z którego można sterować bramą i furtką.
Zapraszamy do kontaktu - nieodpłatnie wyślemy schematy okablowania do samodzielnego przygotowania.
Zapraszamy do kontaktu - nieodpłatnie wyślemy schematy okablowania do samodzielnego przygotowania.